Tarımsal ve hayvansal ürünlerin satın alınmasında fatura yerine geçen ve ticari bir vesika olarak kullanılan, kâğıt müstahsil makbuzu ile aynı hukuki niteliklere sahip elektronik bir belgedir.

E-Arşiv alt yapısıyla birebir aynıdır. Tek farkı çiftçiye dijital çıktı verilemez sadece kâğıt çıktı verilir, bir sonraki gün saat 24:00'e kadar GİB’e raporlanır, öncesinde iptal edilebilir. Çiftçi GİB sitesinden makbuz numarasını girerek doğrulama yapabilir. Ürünün alındığı yerde internet imkânı yoksa ön kâğıt belge doldurulur ve teslim edilir. Sonrasında sisteme giriş yapılır ve çıktısını bir sonraki ürün alımında çiftçiye teslim edilir.

KİMLER E-MÜSTAHSİL MAKBUZ UYGULAMASINA GEÇİŞ YAPABİLİR?

Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden mal satın alımı yapan, Vergi Usul Kanununun 235. maddesinde birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tespit edilenler ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler E-Müstahsil Makbuzu Uygulamasına geçebilir.

E-MÜSTAHSİL MAKBUZU ZORUNLU MU?

NEDEN E-MÜSTAHSİL MAKBUZU?
OPERASYONUNUZ HIZLANIR VE VERİMLİLİĞİNİZ ARTAR

Kâğıt makbuz tedarik, depolama ve gönderim maliyeti ortadan kalkar. Sarf malzeme tüketimi azalır. Kaynak israfını ve makbuz prosedürlerindeki giderleri azaltır.
EKONOMİK & HATASIZ BİLET GÖNDERİMİ

Makbuz işlemleri için ayrı bir personele gerek kalmaz makbuz oluşturma sırasında oluşacak hataların önüne geçmiş olursunuz.
ÜST DÜZEY GÜVENLİK

Makbuzlarınız, 4 yedeklemeli veri merkezlerimizde 3DS şifreleme teknolojisiyle en güvenli şekilde saklanır. Makbuzlarınıza dilediğiniz an online erişebilirsiniz.
YASAL GEÇERLİ SAKLAMA

e-Dönüşüm Uzmanı güvencesiyle saklama zorunluluğu olan makbuzlarınız 10 yıl boyunca e-Dönüşüm Uzmanı sistemlerinde arşivlenir. Böylece, makbuzlarınızı online olarak istediğiniz anda istediğiniz yerden görüntüleyebileceksiniz.
ERP VE MUHASEBE PROGRAMINIZA TAM ENTEGRASYON

e-Dönüşüm Uzmanı, ERP sistemlerinizle tam entegrasyon sağlar. Bu sayede sizlerde makbuzlarınızı otomatik ve hızlı şekilde gönderebilirsiniz.
7/24 MÜŞTERİ TEMSİLCİ

İlinizde sizlere özel atanan satış ve servis saha temsilciliği tarafından tüm başvuru, kurulum, eğitim ve teknik servis desteği alır. e-Dönüşüm Uzmanı merkezimizde, 7/24 arayabileceği bir asıl birde yedek müşteri temsilcisi size özel atanır.